18 MARCA BR. POSŁOWIE PRZYJĘLI USTAWĘ NOWELIZUJĄCĄ KARTĘ NAUCZYCIELA, JEDNAK BEZ POPRAWKI, KTÓRĄ PROPONOWAŁO PSL.
Nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przewiduje likwidację tzw. godzin karcianych od 1 września 2016 r. Dotychczas każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne, natomiast nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej – jedną godzinę. Za te zajęcia nauczyciele nie otrzymywali dodatkowego wynagrodzenia. Nowelizacja przewiduje, że nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia pozalekcyjne, odpowiednie do potrzeb i zainteresowań uczniów, zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora szkoły. Jednocześnie w związku z likwidacją obowiązku prowadzenia tych zajęć w dotychczasowej formule, nowelizacja przewiduje odejście od rejestrowania ich wymiaru. PSL POSTULOWAŁO, BY UŚCIŚLIĆ PRZEPISY DOTYCZĄCE CZASU PRACY NAUCZYCIELI POPRZEZ WPROWADZENIE ZAPISU, ZGODNIE Z KTÓRYM RODZAJ I WYMIAR ZAJĘĆ PROWADZONYCH PRZEZ NAUCZYCIELI POZA PENSUM DYDAKTYCZNYM OKREŚLAŁBY STATUT DANEJ SZKOŁY. TAKA POPRAWKA BYŁA RÓWNIEŻ PO MYŚLI ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO. Została jednak odrzucona w końcówce prac legislacyjnych.
Nowelizacja zakłada ponadto objęcie wszystkich nauczycieli przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej i rozszerzenie na nich wymogu niekaralności. Nowe regulacje mają uniemożliwić zatrudnienie w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej jako nauczyciela osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i nie korzysta z praw publicznych.
Nowelizacja zawiera również przepisy ułatwiające planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym MEN przyzna tytuł honorowego profesora oświaty.
Ustawa nowelizująca KN trafi teraz do senatu.